Eskrim Nedir? Eskrim Tarihi

0
2

Kılıç kullanma sanatı olarak bilinen eskrim, günümüzde birçok olimpiyatta yer alan bir spordur. Bununla beraber tarihi M.Ö. 2000’li yıllara kadar dayanan eskrimin ilk olarak Çin ve Mısır’da kullanıldığı bilinmektedir. Ateşli silahların henüz kullanılmadığı bu dönemde ağır zırhlar, keskin ve uzun kılıçlar kullanılmaktaydı.

Modern eskrimin doğuşu ilk olarak İspanya’da başlamıştır. Ateşli silahların yoğun olarak kullanılmaya başladığı bu dönemde eskrim sporunda kullanılan keskin ve delici özelliklere sahip epe yerini rapier ismi verilen hafif ve batırmaya yönelik kılıç türüne bırakmıştır. Bu kılıç türü aynı zamanda hız ve esneklik gibi özellikler de gerektirmektedir. Can kayıpları nedeni ile kılıçlarda yapılan değişiklikler yavaş yavaş eskrimin spor halini almasını sağlamıştır.

Eskrim Ekolleri

Eskrim modern anlamda İspanya’da başlamış olmakla beraber asıl gelişimini İtalya ve Fransa’da gerçekleştirmiştir. 18. yy İtalya’sında onur için yapılan düellolar, eskrimin gelişmesinde büyük etki göstermiştir. Bu dönemde birçok eskrim üstadı yetişmiş ve teknik kitaplar yazılmaya başlanmıştır. Eskrimin çağ atladığı bu süreçte Fransa ve İtalya arasında başlayan rekabet, günümüzde hala devam etmektedir. Eskrim sporunda Fransa Ekolü ve İtalya Ekolü olmak üzere başlıca iki akım bulunmaktadır.

Eskrim Kelimesinin Kökü Nedir?

Günümüzde popüler bir spor olarak varlığını sürdüren eskrim kelimesinin kökeni kuzey Cermen dilinden gelmektedir. Cermenler tarafından skermen olarak adlandırılan bu kelime korumak ve savunmak anlamlarına gelmektedir. Eskrim günümüzde de savunma spor kategorisinde yer almaktadır.

Türkiye’de Eskrim

Avrupa’da Orta Çağ’dan bu yana hızlı bir gelişim gösteren eskrim sporu Türkiye’ye ise 1860’lı yıllardan sonra açılan askeri okullarla beraber gelmiştir. Eskrim’in ülkemizde spor halini alması ise 1900’lü yılları bulmuştur. Beşiktaş Jimnastik Kulübü eskrim sporunu yapan ilk kulüp olarak bilinmektedir.

Türkiye eskrim dalında ilk kez 1924 yılında Paris Olimpiyatlarına katılmıştır. Ülkemizin uluslararası anlamda ilk eskrim başarısı ise 1931 yılında Balkan Olimpiyatlarında Enver Balkan’ın şampiyonluğu ile olmuştur. Suat Fetgeri ve Halet Çambel Türkiye’nin ilk kadın eskrim sporcularıdır. Eskrim günümüzde Türkiye’nin hemen hemen her ilinde yapılan popüler bir spor dalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here