Türkiye Süper Lig Rekorları

0
1

Futbol hem takım sporu olmasından hem de bireysel rekorlara ev sahipliği yapması bakımından insanların ilgi duyduğu en önemli spor branşlarından bir tanesidir. Nitekim ülkemizde de oldukça coşkulu ve görkemli şekilde bu takım sporunun takip edildiğini ve takımların desteklendiğini de biliyoruz. Tabii ki insanların genel olarak yeni düzene alışık olması ve jenerasyon farklılıkları zaman zaman eski kırılmış olan rekorların rafa kaldırılmış olmasına da sebebiyet veriyor. Türkiye Süper Lig rekorları arasında da farklı farklı doneleri bulmamız mümkün kılınmış durumda.

Öyle ki kaleci performanslarından takımların kırmış olduğu bu rekorlar futbol tarihine ışık tutacak verileri de bünyesinde barındırması ile karşımıza çıkıyor. İsterseniz kısaca bunlara da yazımız içerisinde değinmiş olalım.

Türkiye’de En Uzun Süre Gol Yemeyen Kaleci

Bahsetmiş olduğumuz gibi bir takım sporundan söz ediyor olsak bile mevki olarak farklı performanslara da lig tarihi içinde yakından tanıklık etmiş bir kesim bulunuyor. Türkiye’de en uzun süre gol yemeyen kaleci unvanı da bu bakımdan önemli olan veriler arasında yer edinmiş durumda. Teknik direktör olarak da pek çok başarıya imza atmış olan Şenol Güneş göstermiş olduğu başarılı performansını altın harfler ile tarih defterine yazdırmayı da başardı.

Futbolculuk zamanında kaleci olarak görev yapmış olan Güneş tam 12 maç üst üste kalesini gole kapatarak bu alanda kırılması zor bir rekoru da elinde bulunduruyor. 78-79 sezonunun 4.haftasında Fenerbahçe’de yediği gol sonra 12 maç kalesini gole kapatan deneyimli eldiven 17.hafta oynanan Adana Demirspor maçında ise topun ağlar ile buluşmasına engel olamadı.

Namağlup Tek Şampiyon

Spor branşları arasında en yaygın olarak seyredilen ve takip edilen dalın futbol olduğunu belirtmiştik. Takım olarak yaşanmış olan başarılar da elbette kulüp tarihleri açısından oldukça önemli bir noktada bulunabiliyor. Liglerin kuruluşundan yana namağlup tek şampiyon olan takım unvanı ise Beşiktaş’ta bulunuyor.

Siyah beyazlılar 48 maç bileği bükülmemesi sayesinde bu unvanını da 90-92 sezonları arasından bu yana koruyor. Oynanmış olan Gençlerbirliği maçından 2-0’lık yenilgi ile ayrılan Beşiktaş tam bir sezonu ise yenilgi almadan geçmesi ile bu alanda rekoru elinde bulunduruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here